نوای نی تاریخچه حسینیه - نوای نی

تاریخچه حسینیه

تعریف عزاداري سنتي (سینه زنی واحد)

سینه زنی واحد نوعی سبک سینه زنی است که بیش از شصت سال پیش از طریق کشورهای هند و پاکستان به کشورهای حاشیه ی خلیج فارس و سپس به جهت سفرهای بندر توسط لنج ، کشتی و ملوانان و ناخداهای آن روز به منطقه‌ی خلیج فارس و استان بوشهر کشیده شد و در آنجا ترویج یافت و بعد از آن در استان خوزستان رواج پیدا کرد.

اولین مداح اين سبك مرحوم ناخدا عباس در بوشهر بود که هم اکنون مزارش در حرم حضرت علی ابن مهزیار در اهواز می باشد. بعد از ناخدا عباس، شادروان بخشو و بعد از آن دو هم مداحان کثیری آمدند که شهرت نسبی دارند.

چگونگی وارد شدن سینه زنی واحد  در شهرستان اندیمشک

بیش از سی سال پیش این سبک سینه زنی توسط مداحان مختلف از جمله: شادروان استاد جمیل خجسته ( پدر استاد جمال خجسته، مداح فعلی حسينيه علي ابن ابيطالب) ، حمید تاج فر، خسرو تاج فر (فرزند استاد تاج فر) ، فرامرز خیرانی ، هوشنگ حیدری و صفر خالقی به شهرستان اندیمشک وارد شد که در این بین شادروان شادروان استاد جمیل خجسته در بین مداحان فوق الذکر بانی اصلی سینه زنی واحد شهرستان اندیمشک بود.

حسینیه علی ابن ابیطالب ( علیه السلام )

سال تاسیس این هیئت سال 1320 می باشد . بانی هیئت جناب عباس کریمی است که با تکیه به مولا در راه حسینیه تلاش می کند. اولین و برجسته‌ترین مداح هیئت استاد جمال خجسته است. مداحان دیگر از جمله حمید پارسا (تاج فر) هستند که در کنار استاد جمال خجسته عرض ارادت خدمت حضرت امام حسین (ع) دارند.

مکان جدید این حسینیه پانزده سال پیش، در سال 1372 احداث گردید. مکان قبلی هیئت ابتدا در ابتدا در خیابان روشنی واقع در منزل پدری عباس کریمی، سپس درجاده ی سد دز منزل عباس کریمی و بعد از آن به مکان فعلی حسینیه منتقل شد. اعضای هیئت امنای حسینیه عبارتند از : عباس کریمی، عبدالحمید شیدا، استاد جمال خجسته و منوچهر اژدر هستند. متراژ مکان فعلی حسینیه 320 متر می باشد و هزینه های حسینیه توسط بانی هیئت تامین می شود که کمک های مردمی نیز ایشان را در هزینه ها یاری می‌کنند.

امتیاز دهی به نوشته